Energiakulu, mis tekib olukorras, kus seadme käigus hoidmine ei ole tegelikult vajalik, nimetatakse standby kuluks, mille elimineerimine võib olla väga lihtne.
Standby kulu on tavaliselt selline kulu, mis tekib olukorras kui elektriseadmeid ei kasutata. Üldiselt on standby kulud suhteliselt väiksed ning märkamatud, mistõttu neid tavaliselt ei märgata. Tavapäraste elektriseadmete standby kulu tekitavad indikaatorlambid, displeide taustvalgustus jne.
Tööstuslike elektriseadmete elektroonika on keerulisem ning suurema energiatarbega. Sageli jäetakse tööstustes elektriseadmed tööväliseks ajaks sisse lülitatuna, et järgmise tööpäeva või vahetuse alguses, ei oleks vaja neid uuesti käivitada. Sellistes olukordades võivad need seadmed tarbida suurel hulgal energiat ajal, mil neid ei kasutata kasuliku töö tegemiseks. Ka sellist energiakulu loetakse standby kuluks.
Standby kulu on kõige lihtsam jälgida siis kui hoones või objektis ei ole ühtegi inimest ning töö seisab. Sellises olukorras tekkinud tarbimine ongi standby kulu.
Tavaliselt on ühe hoone tarbijate energiakulust 20-40% standby kulu, ehk siis sellise osa elektriarvest on võimalik kokku hoida puhtalt elimineerides standby.