Reaktiivenergia

Reaktiivenergia on mõiste vahelduvvoolu-elektriahela elementide vahel võnkuva energiahulga kirjeldamiseks. Reaktiivvõimsusest põhjustatud ülekantavat energiat ehk reaktiivenergiat võivad nii tekitada kui ka tarbida vahelduvvooluvõrgus reaktiivtakistusega elemendid, nagu sünkroongeneraatorid, sünkroonkompensaatorid, elektrimootorid, kondensaatorid, samuti elektriülekandeliinid sõltuvalt elektriliini mahtuvuse ja induktiivsuse vahekorrast.

Reaktiivvõimsus on elektriseadmete ja -liinide mahtuvuslikest ja induktiivsetest omadustest tulenev soovimatu nähtus, mis tekitab elektrienergia ülekandmisel lisakadusid. Seepärast püütakse ülekantavat reaktiivvõimsust vähendada. Näiteks induktiivse reaktiivtakistusega tarbijate poolt tarbitavat induktiivset reaktiivvõimsust kompenseeritakse nende lähedale paigutatud kondensaatorpatareidega (kompensaatorid).

Elektritarbijate poolt elektrivõrku genereeritud (ja sealt “tarbitud”) reaktiivvõimsuse arvestamiseks kasutatakse reaktiivenergia arvesteid.

Reaktiivenergiat monitoorides on võimalik selgitada, kas oleks vaja kasutusele võtta kompensaatorid, sest reaktiivenergia võib moodustada suure osa elektriarvest. Reaktiivenergia kompenseerimine piisavalt suure kondensaatoriga tasub end ära 1 aastaga.

reaktiivenergia